top of page

Animacja 3D "PZZ KOZŁÓW 1955"


Wszędzie tam, gdzie prawdziwa pasja do historii spotyka się z kreatywnością i wysokimi umiejętnościami technicznymi, dzieją się rzeczy niezwykłe… Spójrzcie! Właśnie wskrzeszamy do życia jeden z największych zakładów przemysłowych z czasów PRL!


Oto Polskie Zakłady Zbożowe w Kozłowie – budowany w latach pięćdziesiątych sześćdziesiątych i siedemdziesiątych potężny, zbożowy kombinat z młynem, który w czasach świetności zakładu produkował 300 ton mąki na dobę, kaszarnią, która w ciągu doby wytwarzała 75 ton kaszy i ogromnymi, monumentalnymi silosami, które mogły pomieścić nawet 32 tysiące ton zboża – sporą część strategicznej rezerwy żywności przechowywanej dla naszego kraju.


Dziś - po wielu latach od zatrzymania produkcji ten olbrzym budzi się do życia. Na bocznicę kolejową znów podjeżdżają pociągi i na szerokim dziedzińcu znów ustawia się kolejka traktorów przywożących przyczepy ze zbożem z okolicznych pól. Młyn i kaszarnia znów pracują pełną parą. Bladym świtem robotnicy jak co dzień przyszli do zakładu z pobliskiego - zbudowanego specjalnie dla nich bloku z wielkiej płyty. Po drodze na parkingu zakładu zauważyli, że jeden z kierowników podjechał dziś nowym, odebranym prosto z salonu Polskim Fiatem 125p… Jak już zapewne się domyślacie Polskie Zakłady Zbożowe w Kozłowie zostały przez nas wskrzeszone w rzeczywistości wirtualnej.


Zbożowy kombinat zaczął chylić się ku upadkowi w latach dziewięćdziesiątych - trudno mu było przetrwać na wolnym rynku w warunkach ,,dzikiego kapitalizmu” tamtego czasu. Został zamknięty w roku dwutysięcznym. Jego budynki przez wiele lat były rozkradane i niszczone. Finalnie wszystkie zostały zburzone w 2021 roku.


To co widzicie w tym poście to kadry z animacji, którą już niedługo zaprezentujemy Wam w całości. Jak już się zapewne domyślacie (po obecnych na jednym z kadrów samochodach) cofamy się w czasie do przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku. To właśnie był czas największego rozkwitu Polskich Zakładów Zbożowych w Kozłowie, które stanowiły wówczas najnowocześniejszy i najlepiej wyposażony tego typu obiekt w Europie.


Rok temu prezentowaliśmy Wam wstępną wersję animacji. Od tego czasu udało nam się zrobić ogromny postęp. Do tego, co wówczas widzieliście doszły jeszcze kolory, szczegóły otoczenia, detale architektoniczne, poruszające się po zakładzie pojazdy - pociągi i ciężarówki. Szczegóły wyglądu dawnych zakładów odtwarzamy na podstawie starych fotografii, map, informacji wyczytanych z archiwów i rozmów z dawnymi pracownikami, a także na podstawie badań w terenie.


To co powstało przypomina nieco animację ,,Miasto ruin”, którą można zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego.


Jak udało nam się tego dokonać? Opowiemy to po kolei: Najpierw byliśmy nieformalną grupą osób zafascynowanych historią polskiego młynarstwa i przemysłu zbożowego oraz jej materialnym dziedzictwem. Stworzyliśmy Muzeum Zakładów Zbożowych w Kozłowie – niezależną, społeczną instytucję kultury, dzięki której gromadzimy i udostępniamy wiedzę o tej mało znanej dziedzinie historii, ze szczególnym uwzględnieniem młynarskich i przemysłowych tradycji naszej małej ojczyzny. Dzielimy się tym wszystkim z Wami za pomocą naszego Wirtualnego Muzeum. Animacja, o której tu mowa będzie najważniejszym wirtualnym eksponatem na jego cyfrowych półkach.


Za ożywienie zbożowego giganta odpowiada działający w naszym muzeum zespół pod przewodnictwem projektowym Pana Jakuba Krokosza. W projekcie czynnie uczestniczył dyrektor Muzeum - Pan Karol Majcher. Tu musimy się pochwalić – z początku prace przy animacji zlecaliśmy firmie zewnętrznej. Od lutego 2023 roku możemy wykonywać je własnymi siłami – posiadamy bowiem własny ,,Zespół Rozwoju Technicznego”.


Odtwarzamy dawną rzeczywistość z wielką dbałością o szczegóły – na jednym z kadrów widzicie schron przeciwlotniczy, którego pozostałości odnaleźliśmy niegdyś w ruinach zakładu. W rzeczywistości był przykryty warstwą ziemi – tu zarys budynku ukazany dla lepszego zobrazowania konstrukcji.


Kiedy będzie można zobaczyć animację? Cierpliwości… renderuje się Obserwujcie naszą stronę internetową oraz na Facebooku - wtedy niczego nie przegapicie


Pamiętajcie też, że nasza działalność możliwa jest między innymi dzięki datkom od pasjonatów historii polskiej gospodarki i techniki takich jak Wy. Wspomnijcie nas ciepło przy wypełnianiu PIT. 1,5% podatku to wbrew pozorom naprawdę dużo - dzięki temu możemy realizować naszą historyczną pasję i misję.

KRS: 0000052078 (Stowarzyszenie Pomocy Szkole Małopolska) Cel szczegółowy: Muzeum ZZ Kozłów
Comments


bottom of page