top of page

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022Dziś rozpoczynają się Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 zoorganizowane w całej Polsce pod hasłem: "Połączeni dziedzictwem".


Europejskie Dni Dziedzictwa zostały ustanowione w 1991 roku, jako wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku, jako jedno z pierwszych 11 państw. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności, zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie międzynarodowym oraz lokalnym.


Z tej okazji jako Muzeum Zakładów Zbożowych w Kozłowie - instytucja kładąca szczególny nacisk na dbanie o ochronę zabytków oraz pokazywanie jak ważne jest utożsamianie się ze swoją historią, publikujemy materiał Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie z 2020 roku i zapraszamy do uczestnictwa w EDD.


🎙️ "Zabytki nie należą do nas, one należą do pokoleń, które je stworzyły i do pokoleń, które przyjdą dalej. My jesteśmy tylko posiadaczami przez krótki czas..." - Pani dr hab. Monika Bogdanowska - Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków


🎙️ "Myślę, że bardzo ważne jest dbanie o własne korzenie, bardzo ważna jest historia skąd pochodzimy to jest tak ważne, również przy ochronie obiektów zabytkowych.

Nie tylko dbanie o elewacje czy jakieś detale architektoniczne, ale o taką dużą wrażliwość na potrzeby lokalnej społeczności, która powinna się z czymś utożsamiać, a głównie utożsamia się ze swoją historią i ze swoim pochodzeniem." - Pani dr inż. arch. Dominika Długosz - Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków


🏆 Dziękujemy za służbę Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie

🏆 Dziękujemy za służbę Narodowy Instytut Dziedzictwa


Dbajmy o polskie zabytki, bo warto. 🎖️


💻 Zapraszamy na www.edd.nid.pl.


🎥 Materiały użyte w filmie:

⚜️ reportaż z 1936 roku - źródło: YouTube

⚜️ pozostałe - źródło: Archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Comments


bottom of page